ad ad

همه چیز درباره پارچه کرسپو و بابوس، محبوب ترین پارچه های سال + خرید

همه چیز درباره پارچه کرسپو و بابوس، محبوب ترین پارچه های سال + خرید

دنیای مد امسال،‌ تمرکز خود را بر روی چند پارچه‌ زیبا و کاربردی قرار داده است که از نظر اقتصادی نیز، بسیار به صرفه‌تر از اجناس دیگر می‌باشند. پارچه کرسپو و  پارچه بابوس ، دو مدل از این پارچه‌های پرطرفدار هستند که به تازگی، توجه علاقمندان به مد و طراحان را به خود جلب کرده‌اند. این دو پارچه، دارای جنس سبک، لَخت و وزن کم هستند و همین موضوع، از آن‌ها، گزینه‌ای مناسب برای روزهای گرم سال،‌ می‌سازد. امروز در ژورنال ربانی ،‌ توضیح کاملی خواهیم داشت، درباره هر آنچه در مورد این پارچه‌ها باید بدانید.

پارچه کرسپو چیست؟

در میان پارچه‌هایی که با الیاف نخ بافته شده‌اند، کرسپو قطعاً از مورد توجه‌ترین پارچه‌های دو سال اخیر بوده است. الیاف طبیعی به کار رفته در این پارچه، دقیقاً همان مزیت فوق‌العاده‌ای است که پارچه کرسپو را نسبت به بقیه پارچه‌ها متمایز می‌کند. به دلیل نخی بودن این پارچه، شاهد مقدار کمی آبرفت خواهیم بود. ایستایی آن متوسط است و بیشتر در دوخت شومیز و مانتو استفاده می‌شود. بهترین فصول برای استفاده از کرسپو، بهار و تابستان می‌باشد. این پارچه دارای رنگ ثابت است و بهتر است که با دمای ملایم آب شسته شود.

پارچه کرسپو

پارچه بابوس چیست؟

بابوس، از آن دست پارچه‌هایی است که کاربرد فراوانی در دوخت مانتو دارد. جنس آن نسبتاً نرم، لخت و موج‌دار است. بابوس پارچه بسیار خنکی بوده و همین موضوع، سبب شده تا گزینه بسیار مناسبی برای فصول گرم سال باشد. کاربرد بابوس، تنها در دوخت مانتو نیست و می‌توان با استفاده از این پارچه، انواع شومیز، شلوار، پیراهن، تاپ و … را دوخت. پارچه بابوس یک پارچه غیر کشی است و آبرفت نخواهد داشت. بهتر است این پارچه را با آبی بشویید که دمای آن بیشتر از ۴۰ درجه نباشد.

پارچه بابوس

انواع پارچه کرسپو

پارچه‌های کرسپو، دارای دو نوع متفاوت و پرطرفدار هستند. در واقع کرسپو، در دو مدل ساده و خامه دوزی شده تولید می‌شود. این مدل‌ها بسته به نوع و طرحشان، می‌توانند در خرج کار و دوخت موارد دیگر، به کار گرفته شوند.

پارچه کرسپو

انواع پارچه بابوس

پارچه بابوس نیز همانند پارچه کرسپو، دارای دو نوع ساده و خامه دوزی شده، می‌باشد. یکی از مزایای بزرگ این پارچه، امکان ست کردن مدل طرح‌دار و ساده آن است. شما می‌توانید، پارچه ساده را به عنوان زمینه در نظر بگیرید و برای خرج‌کار، از پارچه خامه دوزی شده استفاده نمایید.

پارچه بابوس

دوخت مانتو و شومیز با پارچه کرسپو و بابوس

پارچه‌های کرسپو و بابوس، برای دوخت انواع شومیز و مانتو مناسب هستند. از کرسپو و بابوس‌های طرح‌دار و خامه دوزی شده، می‌توان در دوخت کامل لباس و یا خرج کار استفاده نمود. پارچه کرسپو و بابوس خامه دوزی شده را می‌توان در خرج کار انواع مانتو طرح سنتی استفاده نمود.

پارچه بابوس

لیست چند پارچه که می‌توانید با این دو پارچه ترکیب کنید:

پارچه لینن: 

لینن‌ را می‌توان به عنوان زمینه کار در نظر گرفت و با استفاده از کرسپو یا بابوس خامه دوزی شده، روی آن را تزئین کرد یا به اصطلاح، در خرج کار استفاده نمود.

پارچه شانتون نخ:

 پارچه‌های شانتون، شباهت زیادی به انواع کرسپو و بابوس دارند و می‌توان از آن، برای ترکیب با این دو پارچه استفاده نمود. در موارد دیگر، می‌توانید پارچه شانتون را به عنوان ست درنظر بگجیرید و آن را برای شلوار یا کت یا بخش دیگری از ست استفاده نمود.

انواع پارچه نخی: 

پارچه بابوس و کرسپو، می‌توانند به عنوان بخشی از یک ست، با انواع پارچه‌های نخی به کار گرفته شوند. برخی از پارچه‌های نخی، دارای طرح و رنگ‌های متفاوت و متنوع هستند که می‌توان به راحتی از آن‌ها برای دوخت یک ست زیبا، استفاده کرد.

پارچه وال خامه دوزی:

می‌توانید از پارچه‌های ساده کرسپو و بابوس به عنوان زمینه کار استفاده کنید و از پارچه وال خامه دوزی شده، به عنوان خرج کار استفاده کنید. برای این کار، می‌توانید از دو پارچه هم رنگ استفاده کنید و یا از دو تناژ مختلف یک رنگ، استفاده نمایید.

مشخصات کرسپو

پارچه کرسپو، پارچه‌ای بدن‌نما نیست اما در عین حال، سبک و خنک می‌باشد. نمونه‌های ساده آن را می‌توان با پارچه‌های خامه دوزی شده از همین جنس ترکیب نمود. پارچه‌ی کرسپو کشی نیست و رنگ آن ثابت است. یکی از خصوصیات خوب پارچه کرسپو، چروک‌پذیری پایین آن است.

کرسپو خامه دوزی

مشخصات بابوس

در میان تمامی پارچه‌های خنک با بافت سبک، بابوس را می‌توان به عنوان یکی از بهترین آن‌ها انتخاب کرد. خصوصیات بی‌نظیر پارچه بابوس، شامل مواردی مانند لطافت زیاد و خنکی، آبرفت ناچیز، ثبات رنگ بالا، وزن کم و خاصیت غیرکشی می‌باشد. پارچه بابوس، دارای موج‌های کوچکی است که باعث ایجاد طرح‌های سایه روشن می‌شود.

پارچه بابوس

پارچه کرسپو چروک می شود؟

اکثریت پارچه‌های نخی، به دلیل همان بافت طبیعی، دارای درصدی چروک‌پذیری هستند اما خوبی پارچه کرسپو به این است که چروک‌پذیری آن، کمتر از سایر پارچه‌ها با زمینه نخ است.

پارچه بابوس چروک می شود؟

به دلیل نرم بودن و لطافت زیاد پارچه بابوس، چروک‌پذیری آن بسیار جزئی‌تر از چیزی است که به چشم بیاید. از این جهت، می‌توان برای استفاده روزانه روی آن حساب کرد.

نکات مهم مراقبتی:

  • پارچه‌های گفته شده را با دمای کمتر از ۴۰ درجه بشویید. برای شست‌وشوی مدل خامه دوزی این پارچه‌ها بیشتر دقت کنید تا سوزن‌دوزی‌های روی آن‌ها، دچار آسیب‌دیدگی نشود.
  • برای اتو کشیدن این دو پارچه، از دمای کم اتو استفاده کنید چرا که حرارت بالای اتو، می‌تواند به مرور به بافت پارچه آسیب وارد نماید.

اتو کشی پارچه

  • برای شست و شوی این پارچه‌ها، از شوینده ملایم استفاده کنید. شوینده‌هایی که دارای آنزیم‌های فراوان و لکه‌برهای قوی می‌باشند، ممکن است بافت پارچه را هدف قرار داده و باعث آسیب و پوسیدگی شوند.
  • بهتر است این پارچه‌ها را با دست بشویید. شستن هر پارچه با دست و دمای ملایم، می‌تواند به حفظ کیفیت آن کمک کند.

چطور بدوزم؟

  • برای دوخت این دو پارچه، پیش از اقدام به برش، آن‌ها را با دمای ملایم و دست، بشویید. این کار، میزان آبرفت پارچه را مشخص خواهد کرد و هنگام برش و دوخت، به مشکل برنخواهید خورد.
  • برش پارچه، یکی از مهم‌ترین مراحل دوخت آن می‌باشد. پیش از اقدام به دوخت، باید پارچه را ببرید و برای این کار، از قیچی تیز استفاده کنید تا کیفیت پارچه کاهش نیابد و بتوانید برش‌های بهتر و تمیزتری را اعمال کنید.

دوخت مانتو کرسپو

  • هنگام دوخت پارچه، از سوزن‌های ظریف‌تر استفاده کنید. برای مثال، سوزن شماره ۱۱ برای دوخت این پارچه‌ها مناسب است.
  • درزها را پس از هر مرحله از دوخت، با اتو به خوبی پرس نمایید. این کار، باعث می‌شود تا در نهایت، دوخت تمیزتری داشته باشید.
  • یک نکته بسیار مهم در دوخت این نوع پارچه‌ها، این است که دوخت، بر لایه چسب ارجحیت دارد. برای این که کار نهایی تمیز از آب دربیاید، بهتر است حداقل استفاده را از لایه چسب داشته باشید.

خرید پارچه کرسپو و بابوس

در مقاله بالا، به دو پارچه‌ بسیار پرطرفدار در دنیای مد پرداختیم و دانستیم که چه استفاده‌هایی می‌توان از این نوع پارچه‌ها داشت. اطلاعات کمی درباره پارچه‌های کرسپو و بابوس، به دلیل تازگی این دو پارچه، موجود است با این حال، سایت ربانی ، یکی از بزرگ‌ترین مراجع برای خرید انواع مختلف این دو پارچه می‌باشد که می‌توانید به راحتی اطلاعات نایاب در مورد این پارچه‌ها را مطالعه نمایید.

همچنین می‌توانید پارچه مدنظر خود را تهیه کرده و مناسب‌ترین پارچه را برای ست کردن با آن‌ها انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که رعایت نکات ذکر شده در مقاله بالا، می‌تواند به شما برای نگهداری بهتر از پارچه، کمک بکند و باعث افزایش عمر آن بشود.

Close Bitnami banner
Bitnami