ad ad

برای هر لباس چه مقدار پارچه بخرم؟

برای هر لباس چه مقدار پارچه بخرم؟

تمام افراد باسلیقه و خوش‌پوشی که به مد و فشن علاقه دارند، خرید پارچه، خیاطی و دوخت لباس‌های زیبا را هم دوست دارند. اما ممکن است برای افرادی سوال پیش بیاید که چه مقدار پارچه باید برای هر مدل لباس بخریم؟ اگر شما هم نمی‌دانید که چه مقدار پارچه برای دوخت هر نوع لباس احتیاج دارید، ژورنال ربانی این بار برای کمک به شما اینجا است. در ادامه، روش محاسبه صحیح مقدار پارچه مورد نیاز هر لباس را به شما خواهیم آموخت.

فاکتورهای مهمی که پیش از خرید پارچه باید بشناسید

خرید پارچه، مهم‌ترین قدم برای دوخت یک لباس مناسب است، پس بهتر است، پیش از اقدام به خرید پارچه، فاکتورهای مهم را بشناسید:

  • نوع و جنس پارچه: اولین موردی که در تعیین مقدار پارچه مورد نیاز تاثیر می‌گذارد، طرح و جنس پارچه است. هنگامی که یک پارچه طرح‌دار را برای لباس خود انتخاب می‌کنیم، می‌دانیم که این طرح‌ها باید به درستی کنار هم قرار بگیرند، به همین جهت، ما نیاز داریم تا برای پیاده‌سازی درست دوخت، مقدار پارچه مناسبی تهیه کنیم.
  • مدل لباس: مقدار پارچه مورد نیاز، مسلماً به مدل دوخت بستگی دارد‌. هر مدل لباس، بسته به نوع دوخت و برش، به مقدار پارچه متفاوتی نیاز دارد. برای مثال، مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن، با مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت شلوار کاملاً متفاوت است.

خرید پارچه

  • اندازه عرض پارچه: عرض پارچه، از دیگر فاکتورهای مهم، جهت تعیین مقدار پارچه مورد نیاز می‌باشد. معمولاً پارچه‌های فانتزی مانند مدل‌های سنگ‌دوزی شده و پارچه‌های خامه‌دوزی شده، عرض کمتری دارند. اندازه استاندارد عرض پارچه‌ها، معمولاً یک و نیم متر می‌باشد. از طرفی، عرض پارچه‌های ملحفه‌ای و پارچه‌های مناسب دوخت لباس عروس، تا سه متر نیز می‌رسد.
  • اندازه و سایز لباس: یکی دیگر از اصلی‌ترین فاکتورهای تعیین کننده، سایز اندام و قد شما است. افرادی که سایز بزرگ‌تری دارند، به نسبت، مقدار پارچه بیشتری هم احتیاج دارند.

هر مدل لباس چه مقدار پارچه نیاز دارد؟

به فاکتورهای مهم، در تعیین مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت هر لباس پرداختیم و دانستیم، که یکی از اصلی‌ترین موارد، مدل لباس می‌باشد. در ادامه برای محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز برای هر مدل لباس، فرمول‌هایی معرفی خواهیم کرد که بر مبنای سایز استاندارد ۳۸ تا ۴۰ می‌باشند.

پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن راسته

دامن راسته برای خانم‌هایی که قد کوتاه‌تر و پایین‌تنه جمع‌تری دارند، پیشنهاد بسیار مناسبی است. برای محاسبه مقدار پارچه‌ای که برای یک دامن تقریباً ساده نیاز دارید، ابتدا قد دامن خود را اندازه بگیرید. سپس، این اندازه را با ۱۰ سانتی‌متر جمع ببندید تا مقدار پارچه مورد نیاز شما به دست آید.

دامن راسته

پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن پلیسه

چین زیاد دامن پلیسه، باعث می‌شود که این مدل برای افرادی با پایین‌تنه بزرگ مناسب نباشد. با این حال، اگر پایین‌تنه کوچکی دارید، این دامن که معمولاً کوتاه دوخته می‌شود، گزینه‌ی مناسبی برای شما است. قد دامن خود را محاسبه کنید و سپس عدد به دست آمده را با ۱۰ سانتی‌متر جمع کنید. به این شکل، مقدار پارچه مورد نیاز شما برای دوخت دامن پلیسه، محاسبه می‌گردد.

خرید پارچه

پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن نیم کلوش و کلوش

این مدل دامن، آزادتر و رهاتر از موارد قبلی است و برای افرادی که از اندام پایین‌تنه خود رضایت ندارند، پیشنهاد بسیار خوبی است. برای دوخت دامن‌های کلوش و نیم کلوش، به دو و نیم برابر قد دامن، پارچه احتیاج دارید.

دوخت دامن کلوش

پارچه مورد نیاز برای دوخت شلوار زنانه یا مردانه

شلوار، یکی از رایج‌ترین لباس‌هایی است که جنسیت نداشته و با هر استایلی هم‌خوانی دارد. برای دوخت یک مدل شلوار ساده، چه زنانه و چه مردانه، به ۱۲۰ سانتی‌متر پارچه احتیاج دارید که اگر قد شما بلند است، باید مقدار بیشتری پارچه تهیه نمایید.

دوخت شلوار

مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت کت و شلوار مردانه

کت و شلوار ، لباسی است که آقایان در مهم‌ترین رویدادها به تن می‌کنند. دوخت خوب این لباس، از اهمیت بالایی برخوردار است. پیشنهاد می‌کنیم برای دوخت کت و شلوار، پارچه مناسبی تهیه کنید که با رنگ پوست صورت شما هم‌خوانی داشته باشد. برای دوخت کت و شلوار مردانه، باید ۱۸۰ سانتی‌متر پارچه برای کت و ۱۲۰ سانتی‌متر پارچه برای شلوار، تهیه کنید.

دوخت کت و شلوار

مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت کت و شلوار زنانه

کت شلوار هم از دیگر لباس‌هایی است که جنسیت نداشته و بانوان می‌توانند به عنوان یک پوشش شیک، در رویدادهای رسمی از آن استفاده کنند. توجه داشته باشید که کت و شلوار زنانه همانند کت و شلوار مردانه، نیازمند ۱۸۰ سانتی‌متر پارچه برای کت و ۱۲۰ سانتی‌متر پارچه برای شلوار است.

کت و شلوار زنانه

پارچه مورد نیاز برای دوخت مانتو کتی

دوخت مانتو کتی، مشابه دوخت کت زنانه می‌باشد. برای دوخت مانتو کتی، اندازه قد و اندازه آستین را باهم جمع می‌بندیم.

دوخت مانتو کتی

پارچه مورد نیاز برای دوخت شومیز

شومیز، یکی از پرطرفدارترین لباس‌ها برای بانوان است. این لباس، می‌تواند در عین شیکی، راحت و سبک هم باشد. خانم‌های خوش سلیقه برای دوخت شومیز دلخواه خود، به حداقل ۱۶۰ سانتی‌متر پارچه نیاز دارند. این مقدار پارچه می‌تواند بسته به مدل، متغیر باشد اما از ۱۶۰ سانتی‌متر کمتر نخواهد بود.

دوخت شومیز

پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن مردانه

کمد لباس آقایان، متشکل از پیراهن‌های زیادی است که هر یک، برای مناسبت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر قصد دارید که پیراهن مورد نظر خود را بدوزید، باید بدانید که به ۱۵۰ سانتی‌متر پارچه نیاز دارید.

خرید پارچه

پارچه مورد نیاز برای دوخت تاپ و تیشرت

تیشرت‌‌ و تاپ، لباسی بسیار مناسب برای استفاده در فصول گرم سال می‌باشند. این دست لباس‌ها،‌ معمولاً به شکل آماده خریداری می‌شوند و افراد محدودی برای خرید پارچه مناسب دوخت تیشرت، اقدام می‌کنند. خوب است بدانید که برای دوخت تاپ و تیشرت، باید قد بالاتنه خود را اندازه‌گیری کنید و مقدار به دست آمده را با ۱۰ سانتی‌متر جمع ببندید. عدد به دست آمده، مقدار پارچه‌ای است که برای دوخت تاپ و تیشرت باید تهیه نمایید.

دوخت تیشرت

مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت پالتو

پالتوها، از پارچه‌های گرم و سنگین دوخته می‌شوند. اگر می‌خواهید برای خود پالتو بدوزید(زنانه یا مردانه، تفاوتی ندارد)، باید قد مانتو و قد آستین خود را اندازه گیری کنید و با عدد ۱۰ سانتی‌متر جمع ببندید.

دوخت پالتو

پارچه مورد نیاز برای دوخت جلیقه مردانه و سارافون

شاید برایتان عجیب باشد که تا چه اندازه، یک جلیقه مردانه می‌تواند روی ظاهر شما تاثیر بگذارد. سارافون‌های زنانه نیز، همان تاثیر را در زیبایی ظاهر خواهند داشت. برای دوخت این دو پوشاک، باید قد لباس خود را اندازه‌گیری کنید و مقدار به دست آمده را با عدد ۱۰ سانتی‌متر، جمع کنید.

دوخت جلیقه

پارچه مورد نیاز برای دوخت بلرسوت

بلرسوت‌ها یا سرهمی‌ها (jumpsuits/overall)، انواع متفاوتی دارند که در تمامی فصول، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این لباس‌های سرهمی، می‌توانند به شما احساس راحتی دو چندان دهند چرا که نیاز نیست نگران مرتب بودن کمر شلوار یا دامنتان باشید.

خرید پارچه

پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن زنانه

پیراهن‌های مهمانی و مجلسی، مدل‌های متفاوتی دارند. این پیراهن‌ها، ممکن است از جنس ساتن ، حریر و هر پارچه دیگری باشند. به شکل کلی، برای دوخت پیراهن مجلسی، به ۲.۵ متر پارچه احتیاج دارید که بسته به نوع پارچه و مدل لباس، ممکن است متغیر باشد.

خرید پارچه

برای خرید پارچه باکیفیت چه کار کنم؟

برای خرید پارچه ، می‌توانید روش‌های متفاوتی را امتحان کنید. یکی از این شیوه‌های مطمئن و کارآمد، مراجعه به سایت ربانی است. فروشگاه ربانی، دارای بیش از ۱۲۰۰۰ طرح پارچه متفاوت است که برای دوخت انواع پوشاک و البسه، کارایی دارند. شما می‌توانید پارچه مدنظر خود را در سایت ثبت، سفارش کنید و با ضمانت کیفیت، قیمت و ارسال رایگان، درب منزل دریافت کنید.

Close Bitnami banner
Bitnami