ad ad

همه چیز درباره مت گالا، مهم‌ترین رویداد مد و فشن

همه چیز درباره مت گالا، مهم‌ترین رویداد مد و فشن

هر ساله، رویدادهای بسیاری با موضوع مد، برای علاقمندان فشن برگزار می‌شود، که هر یک سرشار از ایده‌های خلاقانه و جالب هستند. این رویدادها به هدف ایجاد گستردگی مد، میان مردم شکل می‌گیرند. یکی از همین رویدادهای باشکوه که مهم‌ترین آن‌ها نیز می‌باشد، مراسم مت گالا است. در ژورنال ربانی ، به داستان مراسم باشکوه مت گالا خواهیم پرداخت و از قوانین و پشت صحنه‌ی این رویداد مهم، پرده‌برداری خواهیم کرد.

مراسم مت گالا چیست؟

اولین دوشنبه ماه می هرسال، رویداد باشکوهی به هدف جذب کمک‌های مالی برای انستیتو طراحی لباس، شکل می‌گیرد. نام این رویداد مهم، مراسم مت گالا است. در این دوشنبه باشکوه، هنرمندان، سلبریتی‌ها، افراد بانفوذ و تاثیرگذار بسیاری تنها به هدف فشن و استایل، گرد هم می‌آیند و مراسم مت گالا را برگزار می‌نمایند. مبدا برگزاری مراسم مت گالا، موزه هنر متروپولیتن واقع در نیویورک آمریکا است. ایده اولیه مت گالا، به سال ۱۹۴۸ باز می‌گردد.

❤❤❤

بنیان‌گذاران موسسه مد و پوشاک یا به طور ویژه شخص النور لمبرت (eleanor lambert)، مدت‌ها بود که به فکر راه‌اندازی چنین رویداد باشکوهی بودند که در نهایت، تامین هزینه نگهداری از لباس‌های تاریخی موجود در این موزه، انگیزه‌ای برای شکل‌گیری این مراسم شد. جالب است بدانید که بلیت‌های اولین رویداد مت گالا، تنها به مبلغ ۵۰ دلار به علاقمندان فشن و مد فروخته می‌شد.

مت گالا چیست

چه افرادی به بزرگ‌ترین رویداد فشن دعوت می‌شوند؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، سالانه سلبریتی‌ها، هنرمندان، طراحان مد و افراد مشهور و بانفوذ بسیاری به این مراسم دعوت می‌شوند. انتخاب مهمانان این شب مهم، وظیفه سردبیر مجله مد آمریکایی ووگ (vogue)، آنا وینتور می‌باشد. پیش‌تر، این رویداد مختص هنرمندان، سلبریتی‌ها و افراد به نام دنیای هالیوود بود اما در حال حاضر، ما شاهد حضور پررنگ افراد بسیاری از دنیای سیاست، تجارت و حتی ستارگان موسیقی کیپاپ در این مراسم هستیم.

❤❤❤

از مهمان‌های ویژه این حوزه‌ها، می‌توان به ایلان ماسک مدیر عامل تسلا و رزی خواننده محبوب گروه کره‌ای بلک پینک اشاره کرد. خلاصه باید گفت که لیست مهمانان این رویداد، تنها به سلبریتی‌های مرز و بوم آمریکا ختم نمی‌شود. همین نکته مهم، باعث شده تا مت گالا، تبدیل به مهم‌ترین رویداد در تاریخ مد و فشن دنیا باشد.

چه افرادی به مت گالا می روند

تم مراسم مت گالا چیست؟

برگزار کننده‌‌های مت گالا، سالانه موضوع مشخصی را با مشورت بزرگ‌ترین صاحب نظران مد دنیا، به عنوان تم مراسم انتخاب می‌کنند. تم‌های انتخاب شده می‌توانند بر اساس تاثیر هنر بر مد و پوشاک باشند و یا از یک موضوع اجتماعی مهم الهام گرفته شده باشند.

❤❤❤

شاید نمی‌دانستید که وجود این حجم از لباس‌های رنگانگ و حتی عجیب، به دلیل وجود همین تم سالانه می‌باشد. انتخاب موضوع برای مراسم، به معنی این است که تمامی مهمانان، مجبور به رعایت آن هستند.

تم مت گالا

دیکتاتوری در چیدمان، دکور و محل تجمع میهمانان

پیش‌تر، درباره‌ی سردبیر مجله ووگ گفتیم که به معنای واقعی کلمه، همه کاره مراسم مت گالا و تصمیم‌گیرنده اصلی این مراسم است. حال می‌خواهیم به نفوذ زیاد این فرد مهم اشاره کنیم، شاید شنیدن این موضوع برایتان عجیب باشد که تمام تدارکات مربوط به مراسم، توسط شخص آنا وینتور بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود.

❤❤❤

انتخاب گل‌های روی میز،‌ چیدمان صندلی‌ها، تزيینات مراسم و حتی انتخاب جایگاه مهمانان نیز همگی بر عهده‌ی مغز متفکر مت گالا می‌باشد. این بین، اتفاقات بامزه‌ای نیز رخ می‌دهد، برای مثال، سردبیر مجله مد ووگ، گاهی جایگاه همسران را از هم جدا می‌کند. این اتفاقات، از نظر این خانم، برای شکل‌گیری روابط و دوستی‌های جدید اتفاق می‌افتد. تمام تدارکات این مراسم، از شش ماه پیش از برگزاری آن برنامه‌ریزی و انجام می‌پذیرد.

مت گالا

قوانین مت گالا چیست؟

قوانین این مراسم، سالانه دچار تغییرات عجیبی می‌شود. پایبند بودن به این قوانین، شاید چندان برای مهمانان ساده نباشد، ولی اگر می‌خواهند سال‌های بعد نیز در لیست مهمانان افتخاری مراسم باشند، می‌بایست به تمامی قوانین وضع شده احترام بگذارند. این قوانین، شامل موارد عجیبی است. برای مثال در سال ۲۰۱۵ هیچ کس حق نداشت در طول اجرای مراسم، از شبکه اجتماعی استفاده کند و یا سلفی بگیرد.

❤❤❤

برخی دیگر از این قوانین، مربوط به منو غذا است. برای مثال، میهمانان مت گالا حق ندارند از سبزیجات بدبو مانند سیر، پیاز و جعفری در وعده‌ی غذایی خود استفاده کنند. جدا از تمامی مقررات عجیب مت گالا، مهمانان باید از آوردن همراه خودداری کنند، مگر اینکه آن همراه، به صورت جداگانه دعوت شده باشد.

قوانین مت گالا

در این بین، افرادی حتی نمی‌توانند در مراسم شرکت کنند، مانند دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا که حتی اجازه ورود به مراسم را ندارد، چرا که قوانین این مراسم را به خوبی رعایت نکرده بود.

❤❤❤

در هر حال، جزئیات دقیقی از قوانین این مراسم در دست نیست چرا که هرگز لیست موثقی از این قوانین در اختیار عموم قرار داده نشده است. همچنین این مراسم عجیب و پرزرق و برق، کشیدن سیگار و استعمال دخانیات را برای مهمان‌های خود قدغن کرده و میهمانان، تنها می‌توانند در مکان‌های مخصوصی این کار را انجام دهند.

آیا عموم مردم می توانند در مت گالا شرکت کنند؟

شاید سوال بسیاری از علاقمندان مد و فشن، همین پرسشی است که مطرح شده است. آیا عموم مردم می‌توانند در مراسم مت گالا شرکت کنند؟ پاسخ به این سوال، تا حد زیادی به خیر نزدیک است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، جدا از مهمانان مراسم، بلیت‌هایی نیز برای سایر افراد تدارک دیده شده است.

❤❤❤

درست است که در اولین سال برگزاری مت گالا، قیمت بلیت برای هر نفر ۵۰ دلار بود اما در زمان حال، قیمت آن تا ۷۰۰ هزار دلار نیز می‌رسد. شاید با خود بگویید که این رقم، برای ثروتمندان و سرمایه‌داران کله‌گنده، آنچنان زیاد نیست. بله، شاید این رقم برای افراد توانمند آنچنان زیاد نباشد اما شما نکته‌ی بزرگ مراسم مت گالا را فراموش کرده‌اید.

تمامی مهمانان و افرادی که بلیت تهیه نموده‌اند، می‌بایست توسط سردبیر مجله ووگ تایید صلاحیت شوند و این همان فیلتر مهمی است که شاید هر کسی، توانایی عبور از آن را نداشته باشد.

مت گالا

نگاهی به مت گالا ۲۰۲۲

تم امسال مراسم مت گالا، یکی از پر زرق و برق‌ترین تم‌های تاریخ این رویداد است. تم ۲۰۲۲ مت گالا، به عصر طلایی اواخر قرن ۱۸، یا همان the gilded Age اشاره دارد. نام این تم، Gilded Glamour بود و به همین دلیل، شاهد فرش قرمزی بسیار مجلل و باشکوه بودیم.

حال شاید بپرسید که علت انتخاب این تم چه بوده است؟ عصر طلایی، برای غربی‌ها تاریخ بسیار مهمی است. بیشترین تحولات هنری، اجتماعی، فرهنگی و مسائل پیرامون مد و فشن، در این سال‌ها رخ داد.

یکی دیگر از موارد مورد توجه مطبوعات در مراسم ۲۰۲۲ مت گالا، پارچه‌های زیبا و رنگارنگی است که در دوخت لباس‌ها مورد استفاده قرار گرفته بود. پارچه حریر ، پارچه چرم و پارچه‌های ساتن ، نقش پررنگی در دوخت این لباس‌ها ایفا کرده‌اند.

در ادامه به تعدادی از استایل‌های مراسم امسال، نگاهی خواهیم انداخت:

شان مندز در مت گالا

شان مندز (shawn mendes)

سوفی ترنر و نیک جوناس

سوفی ترنر و جو جوناس (sophie turner and joe jonas)

هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون (Hillary Clinton)

وینی هارلو

وینی هارلو (winnie harlow)

کریس جنر

کریس جنر (kris jenner)

ایرینا شایک

ایریانا شایک (irina shayk)

کندال جنر

کندال جنر (kendall jenner)

لیزو

لیزو (lizzo)

کانن گری

کانن گری (conan gray)

کارا دلوین

کارا دلوین (cara delevingne)

جی جی حدید

جی جی حدید (gigi hadid)

بلیک لاویلی

بلیک لایولی (blake lively)

کیم کارداشیان

کیم کارداشیان (kim kardashian)

در مقاله‌ای که خواندید، نگاه کاملی به عجیب‌ترین و در عین حال مهم‌ترین رویداد مد و فشن داشتیم. مطمئناً تا به اینجای کار، برای شما این مسئله که چرا استایل‌ هنرمندان در این مراسم تا این حد عجیب می‌باشد، روشن شده است.

هنوز هم راز‌های بسیاری در پس پرده‌ این رویداد مخفی شده‌اند. کسی چه می‌داند، شاید روزی تمام این علامت سوال‌ها از بین رفته و ما تصویر واضحی از آن‌چه در این رویداد رخ می‌دهد، به دست آوردیم.

❤❤❤

به علاقمندان فشن و استایل، پیشنهاد می‌کنیم تا به مطالعه مقاله (دلیل طراحی لباس های عجیب فشن چیست؟) نیز، بپردازند. در هر حال، رازهای پشت پرده اتفاقات بزرگ، هرگز قرار نیست برای مردم فاش شود.

Close Bitnami banner
Bitnami